Ombyggnation av källare till gästrum i Trollbäcken, Tyresö

I detta projekt byggdes en tidigare outnyttjad källardel om till ett fullt fungerande gästrum i Trollbäcken, Tyresö. Arbetet utfördes åt en privatkund som ville få ett mer välkomnande och användbart utrymme för övernattande familj och vänner. Projektet omfattade både byggtekniska förbättringar och en komplett invändig uppgradering för att skapa ett torrt, varmt och harmoniskt rum.

Källaren byggdes om steg för steg till ett färdigt gästrum

Arbetet inleddes med en noggrann genomgång av källarens befintliga skick. Väggar, golv och tak kontrollerades, och särskild hänsyn togs till den typ av förutsättningar som ofta fanns i äldre källarutrymmen, där fukt, ojämna underlag och begränsad takhöjd behövde hanteras på rätt sätt. Den gamla ytskiktsbeklädnaden revs ut och underlaget rensades för att ge plats åt en ny uppbyggnad med bättre funktion och längre hållbarhet. Efter rivningen förbereddes rummet med utjämning av golv, förbättring av väggarnas underlag och anpassning av installationer för el och belysning.

För att skapa en behaglig inomhusmiljö byggdes väggarna upp med fuktanpassade regellösningar och isolering som lämpade sig för källarmiljö. Därefter monterades skivmaterial som gav stabila och släta ytor inför målning. I taket sattes en ny konstruktion med infälld belysning som gav rummet ett mjukare och mer ombonat uttryck. Golvet förbereddes noggrant innan ett slitstarkt och lättskött ytskikt lades in. Materialvalen hölls samman i en varm och neutral färgskala som passade husets övriga interiör och gjorde gästrummet lätt att möblera. När snickerier, lister, foder och dörrdetaljer färdigställdes fick rummet en tydlig karaktär och ett mer färdigt helhetsintryck. Resultatet blev ett källarrum som upplevdes betydligt ljusare, torrare och mer inbjudande än tidigare, samtidigt som det fungerade väl både som gästrum och som extra vistelseyta i vardagen.

Vad ingick

  • Rivning av äldre ytskikt och förberedelse av underlag
  • Uppbyggnad av väggar med isolering och fuktanpassade lösningar
  • Nytt innertak med eldragning och belysning
  • Läggning av nytt golv samt målning och finsnickeri

Material

Material Mängd
Regelvirke ca 55 löpmeter
Mineralullsisolering ca 28 m²
Gipsskivor ca 24 m²
Klickgolv med underlag ca 16 m²

  1. 1

    Inventering och rivning

    Projektet började med att källarutrymmet mättes upp och att befintliga ytskikt demonterades. Underlaget granskades noggrant så att rätt åtgärder kunde väljas för väggar, golv och tak.

  2. 2

    Uppbyggnad och installationer

    Därefter byggdes rummet upp med fuktanpassade material, isolering, skivor och nytt innertak. El för belysning och uttag drogs om för att passa rummets nya funktion som gästrum.

  3. 3

    Ytskikt och färdigställande

    Avslutningsvis målades väggar och tak, golvet lades in och alla snickeridetaljer monterades. Efter slutjusteringar överlämnades ett färdigt gästrum med en varm, lugn och genomarbetad känsla.

Planerade ni att bygga om källaren till ett användbart rum?

I liknande projekt hjälpte vi villaägare att ta till vara på ytor som tidigare användes som förråd eller sällan nyttjade biytor. Genom rätt uppbyggnad, noggrann materialplanering och anpassade lösningar skapades rum som fungerade bättre för både gäster, tonåringar och vardagsliv. Målet låg alltid i att förbättra både komforten och helhetsintrycket utan att tumma på de tekniska förutsättningarna.

Arbetet anpassades efter husets ålder, källarens skick och kundens önskemål om stil och funktion. Under projektets gång hölls arbetsplatsen organiserad och momenten utfördes i tydlig ordning, vilket gav ett smidigare genomförande och ett jämnare slutresultat. När projektet avslutades hade kunden fått en tydligt mer användbar del av huset med en lösning som var byggd för att hålla över tid.

  • Ombyggnad av källare till gästrum, sovrum eller allrum
  • Fuktanpassade konstruktioner och genomtänkta materialval
  • Hjälp med ytskikt, snickeri, golv och belysning
  • Anpassning efter befintliga förutsättningar i huset
  • Tydlig process från första genomgång till färdigt rum
Bifoga gärna eventuella dokument, bilder eller ritningar